+48 504 917 466 | ul. Złoty Róg 29 A, Kraków

Komputerowe badanie stóp i indywidualne wkładki ortopedyczne

Coraz częściej zgłaszają się do nas pacjenci, który skarżą się na dolegliwości związane z nieprawidłową postawą ciała lub nieprawidłową budową czy funkcjonalnością stóp. W naszym gabinecie możecie Państwo szczegółowo zbadać i ocenić budowę oraz prawidłowość funkcji stóp w trakcie stania i w trakcie chodu.

Najczęstsze problemy i wady stóp, z którymi spotykamy się na co dzień w gabinecie to płaskostopie podłużne, płaskostopie poprzeczne, stopa płasko-koślawa, stopa wydrążona, koślawość lub szpotawość stępu, koślawość lub szpotawość kolan, paluch koślawy (hallux valgus), kostka krawca (szpotawość V palca),nieprawidłowy wzorzec chodu po urazach w obrębie stóp, kostek, czy kolan.

Wyżej wymienione zmiany w budowie lub funkcji kończyn dolnych będą wpływać na wyższe partie ciała i mogą powodować dolegliwości bólowe w okolicy miednicy, stawów krzyżowo-biodrowych, lędźwiowego, piersiowego, a nawet szyjnego odcinka kręgosłupa, czy bóle głowy. Dzięki badaniom przy pomocy skanera, podoskopu i pedobarografu, możemy wychwycić te i inne nieprawidłowości, oraz zaproponować skuteczne rozwiązanie.

PEDOBAROGRAFIA

Służy do oceny stóp podczas stania oraz chodu a także pozwala na ocenę równowagi ciała. Dzięki temu badaniu możemy ocenić:

 • sklepienie stopy (wskaźnik Arch Index), w ocenie statycznej, jak i funkcjonalnej (podczas chodu),
 • dystrybucję nacisków podczas stania i lokomocji, w każdym obszarze stopy (np. w obszarach stawów śródstopno-paliczkowych MTPI-MTPV służących ocenie sklepienia poprzecznego stopy, w części przyśrodkowej i bocznej pięty, do oceny ewersji i inwersji pięty, a więc wad koślawości, szpotawości itp.),
 • kąty odwiedzenia stóp, proporcji stóp, pomiary i wskaźniki antropometrii (np. oś odwiedzenia przodstopia),
 • propulsję stopy, w podziale na poszczególne fazy przetaczania stóp (lądowanie, pełne obciążenie, pronacja przodostopia, wybicie z palucha),
 • parametry funkcjonalności (biomechaniki) stóp: siła nacisków, czas kontaktu, przyspieszenie,
 • równowagę ciała (stabilometria).

SKANOWANIE STÓP

Pozwala na uzyskanie obrazu stóp za pomocą skanera. W połączeniu z pedobarografem stwarza możliwość wnioskowania nt. przyczyn powstawania zmian przeciążeniowych, wad postawy, bólu i dysfunkcji w obrębie kolan, bioder, kręgosłupa etc.

Dzięki skanerowi możemy zbadać:

 • pomiary antropometrii (długość stopy, szerokość stopy, pomiary kątowe),
 • wyznaczanie linii diagnostycznych, zgodnie z metodologią badań stóp,
 • łączenie wyników skanowania z wynikami badania pedobarograficznego lub implementacja wyników do programów np. służących projektowaniu indywidualnych wkładek ortopedycznych, obuwia ortopedycznego, wkładek odciążających etc.

PODOSKOPIA

Pozwala na ocenę rzeczywistego obrazu stóp podczas stania, wykonywania testów funkcjonalnych etc.

INDYWIDUALNE WKŁADKI ORTOPEDYCZNE

Po szczegółowej diagnostyce stóp, ocenie chodu, równowagi, a w konsekwencji ocenie postawy ciała, w szczególnych potrzebach zdrowotnych i profilaktycznych (np. przeciążenia sportowe, zawodowe etc.) wykonywane są indywidualne wkładki ortopedyczne. W zależności od potrzeb istotną kwestią jest wybór rodzaju wkładki, który podyktowany jest głównie potrzebą zdrowotną, rozwojową, rodzajem aktywności sportowej, poprawą komfortu chodzenia. W razie potrzeby we wkładkach mamy możliwość zastosowania wszelkich elementów stymulujących (dynamicznych), korekcyjnych, odciążających, amortyzujących, stabilizujących.

Rodzaje indywidualnych wkładek ortopedycznych:

 • wkładki korekcyjne – (mobilizacja stawów, korekcja nadmobilności, korekcja i stabilizacja stawów śródstopno-paliczkowych, stymulacja struktur supinujących, korekcja koślawości/szpotawości), odciążające, amortyzujące
 • wkładki sportowe – dostosowane do konkretnych dyscyplin sportowych,
 • rozwiązania dla dzieci,
 • ortezy uzupełniające stopę – poamputacyjne oraz dostosowane do znacznych deformacji stóp),
 • wkładki i rozwiązania stosowane w profilaktyce i leczeniu zespołu stopy cukrzycowej.

  PROFESJONALNE WKŁADKI ODCIĄŻAJĄCE

  To stosunkowo prosty medyczny system produkcji wkładek odciążających, wspierający terapię zmian przeciążeniowych (tj. hiperkeratozy, nagniotki, zmiany i dysfunkcje spowodowane wadami, zaburzeniami biomechanicznymi, urazami itp.).

  Są one dopasowane do obuwia spodniej części wkładki, tzw. bazy, na bazę wkładki naklejane są indywidualnie zaprojektowane elementy z medycznych materiałów odciążających (dowolność kształtu, grubości, miejsca zastosowania etc.), całość pokrywana jest specjalistycznym materiałem pokryciowym.

  Kontakt

  W celu umówienia się na wizytę lub w razie dodatkowych pytań prosimy o kontakt telefoniczny, mailowy lub z użyciem poniższego formularza.

  Administratorem danych osobowych jest Fizjoterapia Synapsa Bożena Stępniak. Dane kontaktowe oraz adres dostępny jest na stronie internetowej www.synapsa-fizjoterapia.pl. Dane osobowe będą przetwarzane w celu nawiązania i utrzymywania kontaktu mailowego. Szczegółowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych przez Administratora znajdują się pod adresem www.synapsa-fizjoterapia/polityka prywatności. W przypadku jakichkolwiek pytań prosimy kontaktować się bezpośrednio z Administratorem: kontakt@synapsa-fizjoterapia.pl

   

  Synapsa Fizjoterapia

  Synapsa – Fizjoterapia
  Natalia Dąbrowska
  ul. Złoty Róg 29 A
  30-095 Kraków
  telefon: +48 504 917 466
  kontakt@synapsa-fizjoterapia.pl

  Adres

  Synapsa – Fizjoterapia

  ul. Złoty Róg 29 A

  30-095 Kraków

  Godziny przyjęć

  Pon-Pt – 9:00 - 20:00

  Sob – 9:00-14:00