+48 504 917 466 | ul. Złoty Róg 29 A, Kraków

Koniec wakacji zbliża się wielkimi krokami, w związku z tym czasu na skompletowanie wyprawki do szkoły już coraz mniej. Dlatego dziś wpis na temat plecaka. Mamy nadzieję, że pomożemy  Wam  w wyborze odpowiedniego plecaka dla Waszej pociechy, gdyż przy ilości dostępnych na rynku rodzajów i wzorów okazuje się, że decyzja wcale nie jest taka prosta.  Zwłaszcza, że musimy wziąć pod uwagę nie tylko ergonomię, ale również wzór, który zadowoli Wasze dziecko, żeby w ogóle chciało go nosić J Jeśli chodzi o design to sprawa, w którą nie będziemy się mieszać, ale kilka słów od nas na temat tego co każdy plecak mieć powinien, aby był bezpieczny i wygodny.

  1. Przede wszystkim powinniśmy pamiętać, że waga kompletnego plecaka razem ze śniadaniem i strojem na WF nie powinna przekraczać 10% wagi dziecka do 13 roku życia i 15% wagi dziecka powyżej 13 roku życia. Jest to bardzo ważne gdyż zbyt duże obciążenie może powodować bóle pleców, szyi i ramion, oraz przeciążenie mięśni, a także utrudniać pracę klatki piersiowej upośledzając oddychanie, a w konsekwencji, w połączeniu z nierównym rozłożeniem ciężaru może prowadzić do powstawania wad postawy. Z racji tego, że nie w każdej szkole są szafki, gdzie dzieci mogą zostawiać część książek, żeby nie nosić wszystkich cały czas ze sobą to taki plecak przede wszystkim powinien być lekki.
  2. Bardzo istotnym elementem jest wielkość plecaka w stosunku do rozmiarów naszego dziecka. Według ortopedy dra Daniela Kopko „szerokość plecaka nie może przekraczać szerokości barków i nie może być on dłuższy niż ok. 8 cm. poniżej linii talii”. Plecak nie powinien zwisać aż do pośladków.
  3. Usztywnienie pleców. Tylna ściana  plecaka powinna być wzmocniona, aby rozkład ciężaru był bardziej równomierny i aby cała zawartość plecaka nie opierała się o kość krzyżową i pośladki. Oprócz tego, że jest to po prostu niewygodne, to może też powodować dolegliwości bólowe i błędy postawy, które w konsekwencji doprowadzają do wad postawy, a te już będą konieczne do korekcji pod okiem specjalisty.
  4. Żeby wygodnie się plecak nosiło szelki muszą mieć regulowaną długość i nie mogą być zbyt wąskie, żeby nie uciskać na przykład splotu ramiennego. Najlepiej jeśli są też wyściełane dodatkową warstwą materiału lub gąbką, aby nie wpijały się w ciało dziecka po zapakowaniu do niego książek. Najlepszym rozwiązaniem, coraz częściej spotykanym już też w plecakach szkolnych, a nie tylko turystycznych, jest dodatkowe zapięcie szelek w okolicy klatki piersiowej i/lub talii. Dzięki takiemu rozwiązaniu zdejmujemy większą część ciężaru z ramion i powodujemy, że nie jest on tak bardzo odczuwalny.
  5. Przegródki. Warto jest w wyborze plecaka zwrócić również uwagę na to, aby miał on kilka przegródek, dzięki czemu waga zeszytów, książek i wszystkiego inne co nasze dziecko musi codziennie dźwigać była rozłożona równomiernie.

Oprócz tego co każdy dobry plecak mieć powinien jest kilka ważnych rzeczy jak go używać, żeby mógł spełniać swoje funkcje.

  • Regulacja wysokości. Już troszkę o tym pisaliśmy przy szelkach; plecak powinien jak najbardziej przylegać do pleców Nie może on zwisać na pośladkach, ani opierać się o kość krzyżową. Jeśli plecak posiada dodatkowe zapięcia (na klatce piersiowej i w talii) powinniśmy uczulić dziecko na to, aby ich używało i to co przy szelkach najważniejsze: zawsze i bez wyjątków plecak powinien być noszony na obu ramionach. Przy nawyku jednostronnego noszenia plecaka bardzo łatwo wypracować sobie asymetrię barków i/lub łopatek, a w skrajnych przypadkach prowadzić to może nawet do bocznego skrzywienia kręgosłupa – skoliozy.
  • Pakowanie plecaka. Niezależnie od tego, czy jest to plecak szkolny, czy turystyczny zasada pakowania zawsze jest ta sama: najcięższe rzeczy powinny być na dole i najbliżej pleców. Warto również skorzystać z kilku przegródek, aby dystrybucja ciężaru była jeszcze lepsza. Takie rozłożenie ciężaru pomaga lepiej zachować statykę ciała dziecka i zapobiega odginaniu się do przodu lub do tyłu, co zapobiega nadmiernemu napięciu mięśni a w konsekwencji bólom pleców, ramion, szyi a nawet głowy.

Modne w ostatnim czasie są plecaki na kółkach i pewnie wiele osób zastanawia się czy nie są one lepszym wyborem, po to aby dziecko nie musiało obciążać kręgosłupa. Niestety nie działa to tak jak byśmy chcieli. Przede wszystkim dlatego, że powodują jednostronne obciążenia, kiedy dziecko musi go za sobą ciągnąć jedną ręką. Jego ciało jest wtedy w rotacji, mięśnie jednostronnie napięte, kręgosłup zrotowany, barki i łopatki w asymetrii. Na dodatek przez stelaż i kółka takie plecaki są dużo cięższe i bardziej niewygodne niż zwykłe a jest duże ryzyko tego, że w szkole waszego dziecka będą schody, w wyniku czego będzie ono musiało nosić dużo większy ciężar. Szczególnie narażone w tym przypadku będą dzieci ze starszych klas, w których zmienia się sale lekcyjne co 45 minut. Dlatego taki rodzaj plecaka zdecydowanie odradzamy.

Oprócz plecaka szalenie ważne jest, dopasowanie biurka, czy innego stanowiska do odrabiania lekcji, (o tym stworzymy oddzielny wpis), oraz to ( a może przede wszystkim), aby dziecko jak najwięcej czasu spędzało aktywnie. Wtedy jego mięśnie i kości mogą rozwijać się prawidłowo, organizm jest lepiej dotleniony a wszystkie tkanki (w tym mózg), lepiej ukrwione a co za tym idzie odżywione. Taka sytuacja stwarza najlepsze warunki do prawidłowego wzrostu, rozwoju oraz nauki młodego organizmu.  Dlatego należy pamiętać, że o ile nie jest to konieczne nie powinniśmy zwalniać dzieci z lekcji wychowania fizycznego, to zapewni im niezbędne minimum ruchu.

Mamy nadzieję, że te informację ułatwią decyzję dotyczące wyboru idealnego plecaka dla waszej pociechy. Życzymy samych sukcesów w nadchodzącym roku szkolnym.