Metoda ta ma szerokie zastosowanie w pracy z dziećmi zdrowymi i z zaburzeniami neurologicznymi. Terapia w przypadku dzieci chorych ma za zadanie pomóc dziecku uzyskać największy możliwy stopień niezależności funkcjonalnej. W pracy z dziećmi zdrowymi metoda ta świetnie sprawdza się w przypadkach korygowania pewnych zaburzeń jak np. asymetria ułożeniowa, czy zaburzenia napięcia mięśniowego. Stosując metodę NDT Bobath terapeuta ma możliwość stymulacji dzieci w przypadku kiedy dziecko zbyt długo nie obraca się z brzuszka na plecy i odwrotnie, nie chce siedzieć, raczkować, czy wstawać.
Główne zasady usprawniania dziecka według koncepcji Bobath obejmują:
• wpływanie na napięcie mięśniowe – obniżanie napięcia wzmożonego, oraz podwyższanie napięcia obniżonego – dzięki zastosowaniu odpowiednich technik, praca w tych przypadkach jest możliwa już od pierwszych dni życia dziecka
• hamowanie nieprawidłowych odruchów
• wywoływanie odruchów najbardziej zbliżonych do prawidłowych
• nauka wykorzystywania zdobytych umiejętności w życiu codziennym
Fizjoterapeuta ćwiczy całe ciało dziecka, a nie tylko poszczególne części ciała i dzięki temu dostarcza odpowiednich doznań czuciowych i ruchowych, a dziecko jest aktywizowane i pobudzanie do działania. Usprawnianie dzieci tą metodą jest wspaniałym rozwiązaniem dla rodziców, którzy zostają odpowiednio przeszkoleni przez fizjoterapeutę i dzięki temu mogą włączyć terapię w codzienne czynności pielęgnacyjne, karmienie, noszenie, czy w czasie zabawy z dzieckiem, co utrwala wypracowane efekty i pozwala szybciej osiągnąć zamierzone cele.