McKenzie – to metoda fizjoterapeutyczna przeznaczona głównie do badania, leczenia i profilaktyki bólów kręgosłupa. Opracowana została przez nowozelandzkiego terapeutę Robina McKenziego. Autor metody opracował program badania i leczenia pacjentów z dolegliwościami bólowymi odcinka lędźwiowego i szyjnego kręgosłupa, które następnie zostały poszerzone o piersiowy odcinek kręgosłupa. Dolegliwości zostały podzielone na trzy zespoły:
Zespół posturalny – opisywany jako zaburzenia postawy ciała dotyczące przeciążenia struktur tkankowo-stawowych, które nadmiernie obciążone są przez długotrwałe przyjmowanie nieprawidłowych pozycji siedzących w pracy (głównie pracownicy biurowi, umysłowi, informatycy, studenci)
Zespół dysfunkcyjny – występuje, kiedy statyczne obciążenie obejmuje tkanki i struktury uszkodzone np. poprzez zrosty, przykurcze, zbliznowacenia
Zespół strukturalny – stanowi główny obszar zainteresowania metody. Zajmuje się terapią struktur wewnątrz segmentu kręgowego(pierścień włóknisty, krążek międzykręgowy) oraz na zewnątrz segmentu (stawy międzywyrostkowe, zrosty okołokorzeniowe)
Terapia opiera się na odpowiednich procedurach leczniczych dopasowanych w zależności od mechanizmu, uszkodzenia i wzorca bólowego. Oprócz technik wykorzystywanych przez terapeutę ważna jest autoterapia pacjenta. Ćwiczenia powtarzane są wielokrotnie w ściśle określonym kierunku, ale w różnych płaszczyznach. Metoda ta przykłada dużą uwagę do profilaktyki wystąpienia zespołów bólowych w obrębie kręgosłupa.