+48 504 917 466 | ul. Złoty Róg 29 A, Kraków

Sezon letni w pełni, a pogoda zachęca do wychodzenia z domu i testowania swojego organizmu w różnych, często skrajnych warunkach. Do tego, żeby zdobyć Koronę Gór Polski, albo żeby pakować na outdoorowych siłowniach, warto regularnie stosować masaż sportowy. Czy wiecie czym charakteryzuje się ten rodzaj masażu i komu jest dedykowany?

Masaż sportowy to skuteczny sposób aby zapobiegać kontuzjom i utrzymać kondycję w przypadku osób aktywnie uprawiających sport. Wspomaga organizm przed wysiłkiem fizycznym, w jego trakcie i po uprawianiu sportu. Pomaga usunąć zakwasy, redukuje napięcie mięśni, odpręża i regeneruje organizm po wysiłku.

Masaż sportowy w przypadku osób zawodowo zajmujących się uprawianiem sportu jest jednym z elementów kompleksowej opieki nad zawodnikiem. Najważniejszymi funkcjami tego rodzaju zabiegu dla naszego ciała są : rozgrzewająca (przed treningiem), regeneracyjna (przyspieszenie odnowy organizmu) oraz lecznicza (przyspieszenie rekonwalescencji).

Technika wykonywania masażu sportowego różni się również w zależności od tego, w którym momencie cyklu treningowo-startowego jest sportowiec. Można go podzielić na masaż:

  • treningowy,
  • przed zawodami,
  • startowy,
  • powysiłkowy,
  • podtrzymujący.

Masaż treningowy, zwany inaczej przygotowawczym lub kondycyjnym, jest stosowany przez cały cykl treningowo-startowy.  Jego głównym zadaniem jest poprawa wydajności sportowca, podniesienie możliwości czynnościowych oraz reorganizacja działalności mechanizmów regulacyjnych.

Masaż przed zawodami wykonywany jest do dnia startu. Jego nadrzędnym celem  jest wydobycie ze sportowca maksimum możliwości fizycznych. Ważne, aby w tym okresie zawodnikowi nie towarzyszyły żadne niepożądane objawy, a mięśnie były rozluźnione na tyle, aby możliwe było osiągnięcie najlepszej gotowości startowej.

Masaż startowy (przedwysiłkowy),  stosuje się przed rozgrzewką. Ma na celu rozgrzanie mięśni i aparatu torebkowo- więzadłowego oraz przygotowanie masowanych struktur do wysiłku dzięki czemu są bardziej elastyczne i odporne na urazy.

Masaż powysiłkowy, zwany regeneracyjnym, stosuje się po zawodach oraz w przerwie między zawodami. Ma na celu wspomożenie możliwości regeneracyjnych organizmu, aby jak najszybciej wrócił do stanu wyjściowego.

Masaż podtrzymujący wykonuje się na początku sezonu lub po nim, w okresie, w którym sportowiec nie startuje regularnie. Jego celem jest podtrzymanie sprawności fizycznej zawodnika.

Ten specyficzny rodzaj masażu różni się w zależności od dyscypliny uprawianej przez sportowca oraz w zależności od indywidualnych potrzeb danego zawodnika. Jak już wspominaliśmy nie trzeba zajmować się sportem zawodowo, aby skorzystać z tego rodzaju masażu. Każda osoba uprawiająca aktywność fizyczną powinna wiedzieć jakie korzyści dla jej organizmu może przynieść ten zabieg zarówno przed wysiłkiem, w trakcie jak i po jego zakończeniu. A tych jest wiele,  w zależności od rodzaju: pobudzenie mięśni i układu ruchu do działania i podjęcia wysiłku lub wyciszenie i regenerację mięśni oraz organizmu. Masaż sportowy usprawnia krążenie krwi i limfy, zmniejsza stres, przyspiesza metabolizm, obniża ryzyko wystąpienia kontuzji dzięki temu, że mięśnie, stawy i więzadła są odpowiednio rozgrzane i elastyczne oraz pozwala zmniejszyć zmęczenie po intensywnym wysiłku fizycznym i uniknąć jego negatywnych skutków takich jak ból mięśni, czy zakwasy. Dlatego korzystajcie z ostatnich tygodni wakacji, uprawiajcie sport i dbajcie o siebie.