+48 504 917 466 | ul. Złoty Róg 29 A, Kraków

Fizjoterapia to taki dział medycyny, który zajmuje się przywracaniem sprawności organizmu za pomocą czynników naturalnych mających korzystny wpływ na nasze ciało, wykorzystując reakcję organizmu na rozmaite bodźce fizyczne. Jednym z działów fizjoterapii jest masaż leczniczy.

Różnica między masażem leczniczym, a typowo relaksacyjnym, na który pewnie chętniej wybierzemy się do SPA jest taka, że poza rozluźnieniem mięśni i relaksem ma on za zadanie pomóc w konkretnych dolegliwościach. Masaż leczniczy jest bardzo skuteczną metodą leczenia, ale podczas jego wykonywania możemy czasem doznać niezbyt przyjemnego odczucia. Jest to spowodowane faktem, że aby pozbyć się bólu i rozmasować napięte i obolałe mięśnie, należy zastosować szereg technik, jak np. rozcieranie, ugniatanie i oklepywanie, które mają spełnić konkretne zadania i przynieść ulgę na dłużej. Dlatego, jeśli naszym celem jest oprócz relaksu i odpoczynku również pozbycie się konkretnych dolegliwości bólowych wynikających zwłaszcza z przeciążenia mięśni po wysiłku lub wykonywania pracy w pozycji siedzącej, to powinniśmy wybrać się do specjalisty. Masaż jest jedną z najstarszych metod leczniczych wykorzystywanych i stosowanych już przez starożytne cywilizacje. Prawidłowo stosowany masaż niesie bardzo wiele korzyści dla całego organizmu człowieka wpływając na poprawę kondycji fizycznej i psychicznej. Poprzez odpowiednio zastosowane techniki masażu możemy osiągnąć takie pozytywne efekty jak: rozluźnienie mięśni, pobudzenie krążenia krwi i limfy, rozgrzanie organizmu, a nawet pomoc w pozbyciu się stresu po całodziennej gonitwie, czy poprawę ogólnego samopoczucie po wielu godzinach pracy przy komputerze.

Mechanizm działania masażu opiera się na wywołaniu efektu miejscowego, polegającego na zwiększeniu przepływu krwi i chłonki, podniesieniu temperatury tkanek (dzięki czemu osiągamy efekt rozluźnienia), przyspieszeniu usuwania produktów przemiany materii (dzięki czemu tkanki są lepiej dotlenione i odżywione).

Masaż ma bardzo wiele zastosowań wspomagających terapię i leczenie różnych schorzeń. Jest zabiegiem bardzo bezpiecznym, ale istnieje kilka przeciwskazań, których należy bezwzględnie przestrzegać. Są to między innymi stany gorączkowe, zaburzenia krążenia, stany zapalne, choroby zakaźne, nieuregulowane nadciśnienie, zakrzepowe zapalenie żył. Ze względu na wspomniane przeciwskazania, należy pamiętać, że niezależnie od tego czy wybieramy się na masaż do gabinetu fizjoterapii, gabinetu masażu, czy do SPA, ważne jest to, aby osoba go wykonująca miała odpowiednie kwalifikacje.

Osoba po kilkugodzinnym kursie masażu może nie mieć świadomości zagrożeń i uszkodzeń, które może spowodować swoim działaniem. Dlatego bardzo ważne jest to, abyśmy korzystali z usług osób wykwalifikowanych: fizjoterapeutów po studiach lub masażystów po szkole masażu, którzy znają anatomię, fizjologię i mają dużą wiedzę na temat funkcjonowania ludzkiego ciała. Podstawą skutecznego masażu jest diagnoza, dlatego specjalista, któremu można zaufać rozpoczyna zabieg od przeprowadzenia odpowiedniego wywiadu, żeby wiedzieć jak pomóc i przynieść ulgę w bólu, a jednocześnie, a może przede wszystkim, nie zaszkodzić.

Zatem wybierając miejsce, w którym będziemy szukać pomocy powinniśmy dobrze sprawdzić w czyje ręce oddajemy swoje ciało. Najłatwiej będzie to zrobić na stronie internetowej gabinetu, gdzie wszyscy pracownicy powinni mieć opisane swoje kwalifikacje wraz ze zdjęciami dyplomów z uczelni, kursów i szkoleń podyplomowych, które ukończyli. Jeśli jest to fizjoterapeuta warto sprawdzić jaką kończył uczelnię, jeśli masażysta to czy skończył szkołę policealną, czy tylko kurs kilkugodzinny. Jeśli nie znajdziemy takich informacji na stronie internetowej, warto zadzwonić i zapytać o kwalifikacje osoby do której się wybieramy, tak żebyśmy podczas zabiegu czuli się bezpiecznie i komfortowo.